Bakan Nebati: Ülkemiz güçlü büyüme performansını sürdürmektedir

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Türkiye, 2021 yılında yüzde 11,4 oranında büyüyerek, G-20 ülkeleri ortasında en yüksek büyüme sağlayan ülke oldu. Global iktisatta resesyonun konuşulduğu 2022 yılındaysa ülkemiz, hayata geçirdiğimiz pro-aktif ve üretimi artırıcı uygulamalarla, güçlü büyüme performansını sürdürmektedir. KGF paketi ile KOBİ’ler başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren işletmelerimize yaklaşık 250 milyar lira kredi hacmi sunuyoruz. Ayrıyeten, BES ile bir arada Otomatik İştirak Sistemi iştirakçi sayımızı 15 milyon düzeyine, fon büyüklüğümüz ise yaklaşık 420 milyar liraya ulaşmıştır. 1 trilyon liralık fon büyüklüğü gayemize de her geçen gün emin adımlarla yaklaşacağımıza yürekten inanıyorum” dedi. 

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) 3’üncü yıl programı Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin katılımı ile gerçekleşti. Programın açılışı konuşmasını yapan Nebati, “Selektif kredi siyasetimiz ile uyumlu Hazine dayanaklı KGF paketidir. Bu paket ile KOBİ’lerimiz başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren işletmelerimize birinci etapta 200 milyar liralık kefalet karşılığında yaklaşık 250 milyar lira kredi hacmi sunarak kıymetli ölçüde finansman imkânı oluşturuyoruz. BES’de halihazırda, Otomatik İştirak Sistemi ile bir arada iştirakçi sayımız 15 milyon düzeyine, fon büyüklüğümüz yaklaşık 420 milyar liraya ulaşmıştır. 1 trilyon liralık fon büyüklüğü maksadımıza de her geçen gün emin adımlarla yaklaşacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.

“KOBİ’lerimize 250 milyar lira kredi hacmi sunarak değerli ölçüde finansman imkânı oluşturuyoruz”

2020 yılında tepe yapan salgın şartlarına karşın büyümede müspet ayrıştıklarını söyleyen Bakan Nebati, “Türkiye, 2021 yılında yüzde 11,4 oranında büyüyerek, G-20 ülkeleri ortasında en yüksek büyüme sağlayan ülke oldu. Global iktisatta resesyonun konuşulduğu 2022 yılındaysa ülkemiz, hayata geçirdiğimiz pro-aktif ve üretimi artırıcı uygulamalarla, güçlü büyüme performansını sürdürmektedir. Bu adımlardan biri de selektif kredi siyasetimiz ile uyumlu Hazine dayanaklı KGF paketidir. Bu paket ile KOBİ’lerimiz başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren işletmelerimize birinci etapta 200 milyar liralık kefalet karşılığında yaklaşık 250 milyar TL kredi hacmi sunarak kıymetli ölçüde finansman imkânı oluşturuyoruz. Ödemesiz periyot imkânının yanı sıra, en az yüzde 75 oranında Hazine takviyeli kefalet sağlıyoruz. Böylelikle, enflasyon ile gayret ederken, çarkları durdurmuyor; tam aksine girişimcilerimizin, KOBİ’lerimizin üretim faaliyetlerini artırıyoruz. Bu KGF paketi kapsamında kullandırılan kredilere ait tüm harcamaların, Finansal Kurumlar Birliği Merkezi Fatura Kayıt Sistemi ve Katılım Bankaları Birliği İştirak Bankaları Fatura Kayıt Sistemi ile entegrasyonunu sağlayarak ödemelerin direkt satıcılara yapılmasını sağlayacağız. Fatura iptali durumunda iptal edilen fatura yerine yeni fatura istenecek. Düzmece fatura kullanımı ise bu sistemler sayesinde önlenecektir. Bu vesileyle, kefalet imkanımız ile sağlanan kredilerin gayesi dışında kullanılmasının önüne geçmiş olacağız” halinde konuştu.

Bakan Nebati, sözlerine şöyle devam etti:

“KOBİ’lerimiz başta olmak üzere firmalarımızın finansmana erişimini büyük ölçüde kolaylaştıran kefalet imkanımızı daha faal bir tahsis siyaseti çerçevesinde kullandırmak istiyoruz. Bu maksatla vurgulamak istiyorum ki krediye erişim imkanı olan ve teminat eksikliği bulunmayan firmalar bu sistemden faydalanmayacaktır. Kefalet imkanımızdan öncelikli ve yüklü olarak kredibilitesi olan, lakin kâfi teminata sahip olmadığı için finansmana erişemeyen firmalar faydalanacaktır. Bunun yanı sıra, ödeme gücü olan lakin hiç teminatı bulunmadığı için krediye erişim imkanı bulunmayan firmalarımızı da bu süreçte destekleyeceğiz.”

“Sigorta ve özel emeklilik ile sermaye piyasalarımızın finans sisteminden aldığı hissesi artırmayı hedefliyoruz”

Bakan Nebati, “Bu kapsamda, sürdürdüğümüz en kıymetli çalışmalardan biri de, ‘finansal mimari’ alanında ülkemizin daha üst bir düzeye çıkarılmasına yönelik çalışmalardır. Böylelikle, finansal piyasalarımızın istikrarlı, kapsayıcı ve sürdürülebilir halde gelişimini sağlamayı teminen, sigorta ve özel emeklilik ile sermaye piyasalarımızın finans sisteminden aldığı hissesi artırmayı hedefliyoruz. Bu vizyonla yolumuzda ilerlerken elbette kesimde faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşlarımıza büyük misyonlar düşüyor. Epeyce genç bir kurum olmasına karşın süratle büyüyen SEDDK, daha da güçlenerek sigortacılık ve özel emeklilik kesimlerimizin her geçen gün gelişmesi için tüm paydaşlarla birlikte çalışmalarını sürdürüyor. Biz de Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, SEDDK’yı desteklemeye devam ediyor, sigortacılık ve özel emeklilik kesimlerimizin gelişimine yönelik kararlı adımlar atıyoruz” tabirlerini kullandı.

“BES’in fon büyüklüğü 420 milyar liraya ulaştı”

2003 yılında Ferdî Emeklilik Sistemi’ni (BES) hayata geçirdiklerini belirten Nebati, “2013’te başlattığımız yüzde 25 devlet katkısını bu yılın başında yüzde 30’a çıkardık. 2017 yılında sistemin iştirakçi tabanını genişletmeye yönelik çalışmalar kapsamında, dünyada başarılı örnekleri bulunan Otomatik İştirak Sistemini uygulamaya koyduk. Bunlara ilaveten, 18 yaşından küçüklerin de BES’e dâhil edilmesi, 45 yaş üstü çalışanların talepleri durumunda Otomatik İştirak Sistemi’ne katılabilmelerini, BES’te kısmi çıkış ve BES birikimlerinin kredi teminatı olarak gösterilmesini mümkün kıldık. Ayrıyeten, BES’e toplu katkı hissesi ödeyenlerin yıllık limitleri aşan ödemeleri bakımından ileriki yıllarda Devlet Katkısı alabilmesine imkân getirecek düzenlemeler yaptık. Gerçekleştirdiğimiz tüm bu düzenlemeler, vatandaşlarımızın BES’e dahil olma motivasyonunu kıymetli ölçüde artırmıştır. Halihazırda, Otomatik İştirak Sistemi ile bir arada iştirakçi sayımız 15 milyon düzeyine, fon büyüklüğümüz yaklaşık 420 milyar TL’ye ulaşmıştır. 1 trilyon liralık fon büyüklüğü maksadımıza de her geçen gün emin adımlarla yaklaşacağımıza yürekten inanıyorum. BES’i hayata geçirmenin yanı sıra, sigortacılık ve özel emeklilik bölümünün kendine has dinamiklerinin aktif formda çalışabilmesi için fonksiyonel birtakım yapılar da kurduk ve muvaffakiyetle işlettik” diye konuştu.

“Zorunlu Zelzele Sigortası poliçesi sayısı yaklaşık 11 milyona ulaştı”

Son olarak DASK’ın kurulduğu yıldan itibaren gerçekleşen tüm sarsıntılarda, süratle üzerine düşen yükümlülüğü yerine getirdiğini söyleyen Bakan Nebati, “DASK bugüne kadar 1,1 milyar TL hasar ödemesi gerçekleştirmiştir. Türkiye genelinde Mecburî Sarsıntı Sigortası poliçesi sayısı yaklaşık 11 milyona ulaşmış durumdadır. 2005 yılında kurduğumuz Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından da her yıl çiftçimize ve üreticimize değerli fiyatta dayanak sağlanmakta ve ülkemizde tarım dalını tehdit eden riskler teminat altına alınmaktadır. TARSİM kapsamında, 2021 yılı içerisinde yaklaşık 2,5 milyar TL hasar ödemesi gerçekleştirilmiştir. Kamu otoritesinin en kıymetli misyonlarından biri, sigortalıların hak ve menfaatlerini en âlâ formda koruyan ve vatandaş memnuniyetini önceleyen bir yapı oluşturmaktır. Bunun temini ismine 2007 yılında Sigorta Tahkim Komisyonu’nu kurarak, vatandaşlarımızın haklarını daha kolay arayabilmesini ve sigorta uyuşmazlıklarının hem kısa müddette hem de düşük maliyetle çözülmesini sağladık. 2022 yılında bu sisteme yapılan müracaat sayısı yaklaşık 500 bine ulaşmıştır” diyerek kelamlarını tamamladı. (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir