Çip süresi doldu, hayvan terkleri arttı!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yeni yönetmeliğine nazaran kedi, köpek ve gelinciklere çip takma mecburiliği getirildi.

Mikroçip uygulamasıyla Mesken Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (PETVET) hayvanın ismi, pasaport numarası, çeşidi, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, hayvan sahibinin ismi, bulunduğu vilayet, ilçe, mahalle bilgileri ile acil durumda ulaşılabilecek kişi bilgileri kaydediliyor.

Tanımlanan konut hayvanlarının mikroçip numaralarıyla aşı bilgileri, sahip değişikliği, kayıp durumu ve hayvana yapılan operasyonların bilgileri kayıt altına alınıyor. Evcil hayvanlarına mikroçip taktırmayan hayvan sahipleri, bugünden itibaren hayvan başına 3 bin 469 lira ödeyecek.

Çip bulunamayan yerlerde ise evcil hayvan sahibi, Tarım ve Orman Vilayet Müdürlükleri ya da veterinerde beyanname doldurup çipe ulaşıldığı vakit uygulama gerçekleştirilecek.

ÜÇ KATLIK ARTIŞ VAR

Bursada Her Meskene Bir Pati Derneği Başkanı Emre Demir, çip uygulama mühletinin bitmesinden kaynaklı olarak evcil hayvanların tabiata bırakılma sayılarında artış olduğunu söyledi.

Demir, şunları söyledi: “PETVET sisteminde kayıtla ilgili son devirlerde yaşanan yoğunluk ve bunun ardından yaşadığımız birtakım sorunlar ortaya çıktı. Biz STK’ların en başından beri istediği şey buydu. Tüm evcil dostlarımız bir sisteme kaydedilsin ve bu sistem doğrultusunda denetim edilsin. Ne yazık ki bu sisteme kaydettiren kadar bir o kadar da kaydettirmeyen, bu dostlarından vazgeçen beşerler da kelam konusu. Bilhassa geçen sene 14 Ocakta tehlike arz eden ırklarla ilgili çok önemli manada terk edilme olmuştu. Bize nazaran bunlar tehlike arz etmiyor. Her seferinde söylüyoruz. Artık de ne yazık ki meskenlerde yaşayan dostlar terk ediliyor. Olağan aylarda bizim bahçemize 30 dostumuz gelirken, şu anda 90’lara dayandı.”

“BARINAKTA BİLE YAŞAMALARI ZOR”

Sokağa ter edilmelerle birlikte evcil hayvanların hayatlarının riske girdiğine dikkat çeken Demir, şöyle devam etti: “Baktığınız vakit bunların birçok sokakta doğup büyüyemeyen, bir biçimde satın alınıp sonrasında vazgeçilmiş hayvanlar. Sokaklarda değil, barınaklarda bile yaşamaları çok güçlü. Biz bile zorluklar çekebiliyoruz. Zira meskende bakılan bu dostlar birebir duyguya sahipler. O terk edilme hissiyatını ister istemez yaşıyorlar. Yeri geldiğinde yemek yemiyorlar, hastalanabiliyorlar. Deneyimlerimizle bunları aşmaya çalışıyoruz ancak sonuç itibariyle terk edilmek her canlıya acı verir.”

Demir, birçok hayvan sahibinin çip bulunamaması nedeniyle tanınan müddette uygulamayı yapamadığını belirterek mühletin uzatılmasını talep etti. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir