Diyanet’ten 81 ilde eş zamanlı deprem tatbikatı

‘Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sarsıntı Anı, Tahliye ve Toplanma Alanı Uygulaması’, 81 vilayette eş vakitli gerçekleştirildi. Ankara’da Diyanet İşleri Başkanlığı’nda yapılan tatbikata Bakan Soylu ile Diyanet İşleri Lideri Erbaş ve AFAD Başkanı Yunus Sezer de katıldı.

Tatbikatta 6 ile de temas yapıldı. Soylu, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki kreşte çocuklarla birlikte ‘çök-kapan-tutun’ tatbikatını yaparak, toplanma alanına koştu. Tatbikatta jandarma arama- kurtarma köpeği ‘Pati’ de yer aldı. Soylu, öğrencilere acil yardım çantası armağan etti.

Tatbikat sonrası açıklama yapan Bakan Soylu, 2022’yi ‘Afet Eğitim Yılı’ ilan ettiklerini ve 56 milyon şahsa ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Soylu, 2022 yılı için 54 bin 302 tatbikat yapmayı planladıklarını ve kasım ayına kadar bu sayıyı geçerek 66 bin 202 tatbikata ulaştıklarını söyledi. Soylu, “Bugün 81 vilayette bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı 24 bin 39 kurumda, 843 bin 299 kişinin katıldığı bir sarsıntı tatbikatı gerçekleştirdik” dedi.

Bakan Soylu, son yıllarda birçok tematik tatbikat da gerçekleştirdiklerini belirterek “Erzurum kış tatbikatından maden tatbikatına kadar yangın tatbikatından kentsel arama- kurtarma tatbikatlarına kadar birçok tatbikat yaptık. Bugün 6 vilayete bağlanarak ‘çök-kapan-tutun’ tatbikatını başarılı bir halde tamamladık” diye konuştu.

Bakan Soylu ayrıyeten 12 Kasım günü saat 18.57’de, Düzce sarsıntısının yıl dönümünde birinci sefer ‘Türkiye tatbikatı’ gerçekleştireceklerini hatırlatarak, bunu da muvaffakiyetle yapacaklarını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir