Dünyanın döngüsünü konu alan sergi sanatseverlerle buluşuyor

Yakutiye ilçesinde bulunan kongre binasının Fotoğraf Heykel Müzesi ve Galerisi Salonu’nda açılan stantta, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Halil Daşkesen’in çalışmaları yer aldı.

Dünyanın döngüsünü mevzu alan stant, cuma gününe kadar ziyarete açık olacak.

Dr. Öğr. Üyesi Halil Daşkesen, standın İbni Sina ve Aristoteles’in üzerinde durduğu oluş ve bozuluş kavramı üzerine olduğunu söyledi.

Sergide 10 çalışmanın yer aldığını anlatan Daşkesen, “Dünyanın bir döngüsü var. Bu bahsettiğimiz filozofların da üzerinde durduğu üzere bu döngü aslında varoluş ve daha sonra çoğalmayla birlikte bozuluşa yönelik devam eden bir akıştan bahsediliyor. Çalışmalarda da aslında bu akışa değinmek istedim” dedi.

Aristoteles ve İbni Sina’nın üzerinde durduğu oluş ve bozuluş kavramlarını sorgulamak için bu türlü bir çalışma yaptığını anlatan Daşkesen, şöyle konuştu:

“Biraz bu durumu sorgulamak istedim zira heykel sanatı zati var olan yapıların insanların zihnindeki tüm niyet ve fikirlerin biçimlendirilmesi. Biçimsel olarak da deformasyona uğratılması sonucu ortaya çıkıyor. Münasebetiyle biz de burada aslında hem Aristoteles’in hem de İbni Sina’nın felsefi bakış açılarını, heykelini de kendi tabanında üretim sürecinin mantığıyla birleştirerek bir stant düzenledik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir