Hesapları askıya alınan gazeteciler Twitter’a geri döndü

Twitter’ın sahibi milyarder iş insanı Elon Musk, hesapları askıya alınan kimi gazetecilerin toplumsal medya platformuna geri döneceğini açıkladı.

Musk Twitter iletisinde “Halk kelamını söyledi. Pozisyonumu yayımlayan hesapların üzerindeki kısıtlama kalkacak” dedi.

Hesapların askıya alınma BM ve AB tarafından da kınanmıştı. Fakat @Elonjet hesabı üzerindeki kısıtlama devam edecek. Hesabın sahibi, 20 yaşınadki Jack Sweeney Musk’ın özel jeti her bir yere inip, kalktığında kamuya açık uçuş izleme bilgilerini tweet atıyordu. Musk,  bu hesap nedeniyle “çılgın bir ısrarlı takipçinin” otomobille giden çocuğuna yanaştığını söylemişti. Elon Musk Perşembe günü Sweeney ve başkalarına karşı yasal yollara başvurulduğunu belirtmişti.

Twitter’ın mahremiyet siyaseti da değiştirildi ve kullanıcıların “diğer insanların özel bilgilerini, açık müsaade olmadan yayımlayamaz ve paylaşamaz” hususu konuldu. Hesapları askıya alınan kimi gazeteciler, Musk’ın uçağını takip eden hesapla ilgili haberler yapmıştı.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Melissa Fleming “Medya özgürlüğü bir oyuncak değil. Özgür basın demokratik toplumların köşe taşı ve ziyanlı dezenformasyonla çabada değerli bir araç” dedi. AB Komitesi Üyesi Vera Jourava da Twitter’ı yeni Avrupa Dijital Hizmetler Yasası uyarınca yaptırımlarla tehdit etti.

Musk, Twitter’ı satın aldığından beri bir dizi kıymetli değişiklik yaptı. Aralarında eski ABD Başkanı Donald Trump’ın da bulunduğu askıya alınan kimi hesapları geri verdi. Tesla CEO’su şirketteki çok sayıda kişiyi işten çıkartırken, New York Times’a nazaran ortalarında San Fransisco’daki genel merkezin de bulunduğu birtakım Twitter ofislerinin kiralarını ödemeye son verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir