Hurma, kayısı ve fıstık altınla yarışıyor… Ramazan öncesi fiyatlar zamlandı, İskenderun Limanı’ndaki yangın da zammı katladı

EMİNÖNÜ’nde Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala alışveriş hareketliliği yaşandı. Esnaf, iftar sofralarının vazgeçilmezi olan hurmanın İskenderun Limanı’ndaki yangın nedeniyle pazara geç geldiğini ve fiyatının yükseldiğini belirtirken, sarsıntı nedeniyle çarşıdaki yoğunluğun beklenenden az olduğunu söyledi.

Esnaf İbrahim Özbey, “Antep fıstığı ziyan gördü. Gaziantep’in de zelzeleden etkilenmesinden kaynaklı şu an fıstık bulamıyoruz. Malatya da zelzeleden etkilendiği için kayısının kilosu 230 lira oldu. Kudüs hurması şu an 160 lira. İskenderun Limanı’nda çıkan yangının akabinde hurma bulamıyoruz” dedi.

Ramazan alışverişine gelen Yüksel Güler ise fiyatların ortalamaya nazaran uygun olduğunu belirterek “Biraz peynir, eski kaşar aldım. Alabilirsem pastırma alacağım. Peynir ve eski kaşarı kalıp halinde aldım biri 200 lira biri 135 lira. Ortalıktaki fiyatlara nazaran normal” dedi.

Ramazan ayına sayılı günler kaldı. Sahur ve iftar alışverişi için Mısır Çarşısı’na gelenler yoğunluk oluşturdu lakin esnaf zelzele felaketi nedeniyle yoğunluğun beklenenden az olduğunu belirtti. Esnaf, İskenderun Limanı’ndaki yangın nedeniyle hurma, sarsıntıdan etkilenen Gaziantep’de antep fıstığı, Malatya’da ise kayısı bulmakta zorlandıklarını söz etti. Alışverişe gelenlerden kimileri fiyatları yüksek bulurken kimileri ise uygun buldu.

İSKENDERUN LİMANI’NDA ÇIKAN YANGININ AKABİNDE HURMA BULAMIYORUZ

Eminönü’nde esnaf olan İbrahim Özbey, “Depremin akabinde hurma fiyatları yükseldi. Antep fıstığı ziyan gördü. Gaziantep’in de sarsıntıdan etkilenmesinden kaynaklı şu an fıstık bulamıyoruz. Malatya da zelzeleden etkilendiği için kayısının kilosu 230 lira oldu. Kudüs hurması şu an 160 lira. İskenderun Limanı’nda çıkan yangının akabinde hurma bulamıyoruz. Elimizdeki hurmaları bu fiyata satmak zorundayız, daha fazla hurma gelseydi fiyatlar daha uygun olabilirdi. Zelzeleden evvel hurma 130 liraydı” diye konuştu.

DEPREMDEN SONRA ETKİLENDİ

Depremden sonra sakinlik olduğunu belirten Ali Çağan, “Şu an beşerler endişeden gelmiyor. Eminönü eskisi üzere değil. Sarsıntıdan sonra buralar boşaldı” dedi.

Emin İbrahim, “Ramazan için hurma tercih ediliyor. Kayısı, yaban mersini de tercih ediliyor. Kudüs hurması 160 lira, Medine hurması 220 lira. Ucuz da var kıymetli da var. Zelzeleden ötürü turistler de gelmiyor” dedi.

YOĞUNLUK RAMAZANA NAZARAN İYİ

Yoğunluğun ramazana nazaran düzgün olduğunu belirten Ahmet Kaplan, “Hurmaların durumuna nazaran değişiyor. En uygunu 120 den başlıyor, 300 liraya kadar çıkıyor. 1 ay evvel 250 lira olan hurma şu an 300 lira. Yoğunluk ramazana nazaran uygun, dün de kalabalıktı. Yağmurdan ötürü biraz ağır değil” halinde konuştu.

ORTALIKTAKİ FİYATLARA NAZARAN İYİ

Ramazan alışverişine gelen Yüksel Güler, “Normali sorarsanız fiyatlar uçmuş. Biraz peynir, eski kaşar aldım. Alabilirsem pastırma alacağım. Peynir ve eski kaşarı kalıp halinde aldım biri 200 lira biri 135 lira. Ortalıktaki fiyatlara nazaran olağan. Bu tarafta fiyatlar daha uygun. Bir simide 7 buçuk lira veriyorsam bu fiyatlar normal” diye konuştu. Yaşar Kaş, “Hurma fiyatları 180 ile 240 ortasında, en az bir kilo almam gerekirse pahalı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir