Kartalkaya’da son 42 yılın en kötü sezonu; yapay kar takviyesi yapıldı, 25 pistten sadece 8’i açıldı

Bolu’daki 2 bin 200 rakımlı Kartalkaya Kayak Merkezi’nde, kar yağışı yetersiz kalınca 25 pistten yalnızca 8’i açılabildi. Batı Karadeniz Turizm Otelcileri Derneği Başkanı Halit Ergül, “Kayak yapılan pistlerde de keyif yok. Otellerin doluluk oranı da yüzde 20 civarında. Kartalkaya, son 42 yılın en makus dönemini geçiriyor” dedi.

Köroğlu Dağları’nın doruğundaki Kartalkaya Kayak Merkezi’nde, bu dönem kar istenilen düzeye ulaşılamadı. Hava sıcaklığı nedeniyle kısa vadeli karın yağdığı, 2 bin 200 rakımlı Kartalkaya’da pistlere yapay kar desteği yapıldı. Güneşin vurduğu noktalarda karlar, büsbütün erirken, 25 pistten yalnızca 8’inde kayak yapılabiliyor. Kar kalınlığının istenilen düzeye ulaşmaması nedeniyle bölgedeki otellerin doluluk oranı, yüzde 20’de kaldı. Dönem başında pist birleştirme kararı alınan Kartalkaya’daki 5 otelden 1’ine gelen konuklar, kayağa açık tüm pistleri kullanabiliyor.

“Böyle makûs dönem görmedim”

Batı Karadeniz Turizm Otelcileri Derneği Başkanı Halit Ergül, son 42 yılın en makus dönemini geçirdiklerini belirterek, “Kartalkaya’da kar, bu yıl yetersiz kaldı. Pistlerin birçoğu kapalı. Kayak yapılan pistlerde de keyif yok. Otellerin doluluk oranı da yüzde 20 civarında. Kartalkaya, son 42 yılın en makûs dönemini geçiriyor. Son yılların en makûs dönemini yaşıyoruz. 42 yıldır Kartalkaya’dayım, bu türlü berbat dönem görmedim” diye konuştu.

“Oteller, pistlerini birleştirdi”

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nü daima takip ettiklerini anlatan Ergül, “Kar, yılbaşına yakın ya da birkaç gün sonra her vakit yağardı lakin bu sefer en berbatı oldu. Şu anda oteller, pistlerini birleştirdi. Bir kısmında 2 pist açık, kar yapma makinesi olan alanda ise 6 pist açık. Tamamını toplarsak yaklaşık 15 kilometre üzere kayılan bir alan var. Kartalkaya’da olağanda 25 tane pist var; açık pistlerde de kayak keyifsiz. Müşteri yoğunluğu da yüzde 20 civarında. Bu ayın 27’sinden itibaren ağır bir kar yağışı gözüküyor. Bizler de devamlı Meteoroloji raporlarını takip ediyoruz. O kar gelirse artık zararın neresinden dönülse kardır” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir