Kokpitte kahve krizi: Pilotlar görevden uzaklaştırıldı

Hindistan’da özel hava yolu şirketi, uçuş esnasında kokpitte kahve ve tatlı bulundurduğu argüman edilen iki pilotu misyondan uzaklaştırdı. BBC’de yer alan habere nazaran, 8 Mart’ta yaşandığı belirtilen olay, uçağın denetim paneline yerleştirilmiş bardağın ve tatlının fotoğrafının toplumsal medyada bu hafta başında viral olmasıyla ortaya çıktı.

Fotoğrafın çekildiği sırada 37 bin fit yükseklikte seyrettiği argüman edilen uçağın başşehir Yeni Delhi’den kuzeydoğudaki Guwahati kentine gittiği öne sürüldü.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf üzerine pilotlar çok sayıda kullanıcı tarafından “pervasız” davrandıkları gerekçesiyle eleştirildi.

“Bu bir suç”

Twitter’da fotoğrafı birinci paylaşan havacılık uzmanı Mohan Ranganathan, elektronik aksamlara küçük bir türbülansta kahve dökülmesi halinde sistemlerin bozulacağını belirterek, “Bu bir suç” tabirini kullandı. Ranganathan paylaşımına, “acil bir durumda sizi yıldızname dahi kurtaramaz” kelamlarını de ekledi.

Rahatsızlık uyandıran fotoğraf üzerine Hindistan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, hava yolu şirketine ihtarda bulundu.

Uyarının akabinde harekete geçen şirket, mevzuyu incelediğini ve iki pilotu vazifeden uzaklaştırdığını bildirdi. The Times of India gazetesine konuşan hava yolu sözcüsü, “Soruşturmanın tamamlanmasının akabinde pilotlara yönelik uygun disiplin süreci uygulanacak” açıklamasında bulundu.

Hint havacılık kuralları, pilotların ve mürettebatın kokpitte yiyecek ve içecek almasına lakin katı kurallar çerçevesinde müsaade veriyor. Bu kapsamda, bardakların kapaklı olması ve dökülmemesi için tepsi üzerinde taşınması gerekiyor.

Fotoğrafın ne vakit ve nerede çekildiğine dair ayrıntılı soruşturma devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir