Milli Eğitim Bakanlığı’ndan önemli karar!

Milli Eğitim Bakanlığınca, Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, sıhhat sorunu nedeniyle örgün eğitim kurumlarından yararlanamayıp meskende eğitim hizmetinden yararlanacak öğrencilerin süreçlerini kolaylaştıracak yeni bir husus düzenlemeye eklendi.

Bu kapsamda, “en az birisi ilgili koldan olmak üzere üç uzman tabip tarafından” düzenlenmiş sağlık kurulu raporu yerine sadece sağlık kurulu raporu alan öğrenciler, meskende eğitim hizmeti alabilecek.

Fizyoterapistler özel eğitim değerlendirme kurulu üyesi olabilecek

Rehberlik ve araştırma merkezlerinde vazife yapmaya başlayan “fizyoterapist” tarifinin eklendiği yeni düzenlemede, fizyoterapistlerin özel eğitim değerlendirme kurulu üyesi olabilmesine ait karar getirildi.

Okulöncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yer alan kayıt yaşı ile ilgili kararlarla uyumluluğun sağlanması gayesiyle özel eğitim öğrencilerinin okulöncesine ve birinci sınıfa kayıt yaşı ile ilgili hususta de düzenleme yapıldı.

Buna nazaran, bu öğrencilerin kayıtlarının yapıldığı yılın eylül ayı sonu prestijiyle 69, 70 ve 71 aylık olanların velisinin yazılı talebiyle; 71 ayını tamamlamış, 79 aydan gün almamış olanların velisinin yazılı talebi ve “özel eğitim değerlendirme kurulu raporu” doğrultusunda ilkokula başlamaya hazır olmadığı değerlendirilirse okul öncesi eğitime 1 yıl daha devamları sağlanacak.

e-Okul Sistemi üzerinden ilkokula kaydı yapılan ve okul öncesi eğitim müddeti uzatılan çocuklar vilayet yahut ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu kararı ile okul öncesi eğitim kurumunda eğitimlerini sürdürecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir