Vize krizine vatandaşlık çözümü

Geçen yıl, bilhassa Avrupa ve Amerika vizesinde yaşanan kriz artarak devam ediyor. Şengen vizesindeki kriz turizm bölümü başta olmak üzere yurt dışı çıkışlarda önemli sorun teşkil etmeye başladı. Vatandaşlar vize randevusu alabilmek için aylarca beklemek zorunda kalıyor ve bu uzun bekleyiş birçok vakit ret cevabıyla sonuçlanıyor. Son olarak yaşanan vize krizi ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan vize sorunu çözeceklerini tabir edip “Son devirde siyasi şantaj haline gelen sorunu çözeceğiz.” diye açıklamada bulundu. Daha evvel 1 hafta, 10 gün sonrasına alınan randevu müddetlerinin çok ileri tarihlere atıldığını söz eden Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Lideri Firuz B. Bağlıkaya, 2022 yılında ret verilen vize müracaat oranının yüzde 15’in üzerinde olduğunu, 2023’te bu oranın yüzde 50 civarına yükseldiğini belirtti. Vize probleminin vatandaşlık programlarının ehemmiyetini bir defa daha ortaya koyduğunu lisana getiren Henley & Partners, Türkiye Yöneticisi Burak Demirel; “Son periyotlarda Türkiye’den bilhassa Avrupa ülkelerine gidişlerde önemli vize sorunları yaşanıyor. Vize müracaat süreçleri uzadı ve reddedilen müracaatların sayısı çok arttı. Bu yüzden vize meselesini ortadan kaldıranyatırım yoluyla oturum ve vatandaşlık programlarına müracaatlarda önemli bir artış yaşanıyor. Bilhassa yatırım programları makul olan ülkeler ilgi görüyor.” dedi.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere Türk vatandaşlarının girişi için gerekli olan Şengen vizesi ile ilgili şikayetler son devirde arttı. Vize başvurusu reddedilen ya da aylarca müracaatının sonuçlanmasını bekleyenler gün geçtikçe çoğalıyor. Yaşanan vize krizinden her kesimin etkilendiği sorunun giderek büyüdüğünü belirten bölüm temsilcileri, vize müracaatlarında randevu tarihlerinin 2-3 aya çıktığını ve bu durumun önemli sorun teşkil etmeye başladığını belirtti.

“VİZE MÜRACAATLARINDA RED ORANI YÜZDE 50’Yİ BULDU”

Türk vatandaşlarının AB üyesi ülkelere turistik seyahat için Şengen vizesi almasına yönelik meselelerin artarak devam ettiğini söyleyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Lideri Firuz B. Bağlıkaya, vize müracaatları konusunda sistemli bir engelleme olduğunu belirterek, “Vizeye müracaat etmiş olan vatandaşlarımıza verilen ret oranları da çok yükselmiş durumda. 2022 yılında ret verilen vize müracaat oranı yüzde 15’in üzerinde iken, 2023’te bu oran yüzde 50 civarına yükseldi. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir ülkenin turizm gayeli seyahatinin kısıtlanmasını yanlışsız bulmuyoruz.” biçiminde konuştu.

Daha evvel 1 hafta, 10 gün sonrasına alınan randevu müddetlerinin kotalardaki daraltma nedeniyle çok ileri tarihlere atıldığını söz eden Bağlıkaya, “Son devirde olağan vize randevusu alınamadığı yahut çok uzak tarihli randevu verilmesinden ötürü aracı kurumlar, vatandaşları ve acentelerimizi VIP vize uygulamasına yönlendiriyor. Olağanda vize müracaat fiyatı 80 Euro olmasına karşın ‘VIP müracaat’ sistemi üzerinden vize müracaatları için 300 Euro’dan başlayan ve çok daha yüksek düzeylere çıkan sayılar talep ediyorlar. Vize sürecini hızlandırmak yahut randevu bulabilmek ismine talep edilen bu fahiş sayılar, vizenin reddedilmesi halinde iade de edilmiyor.” dedi.

‘TÜRKİYE’YE GELİŞTE SORUN YOK’

Sağlık turizminde ise, yurt dışına çıkışlarda vize sorunu ile karşılaşıldığını lakin Türkiye’ye girişlerinde rastgele bir sorun yaşanmadığı için İstanbul’a akının devam ettiğini lisana getiren Türk Sıhhat Turizmi Derneği (TÜSATDER) Lideri Dr. Servet Terziler ise, ” Sarsıntı sonrası yaşanan panik havası ile yurt dışı gelişlerde yaşanan sorun olağana döndü, ardından seçim sürecinin de tamamlanması ile hasta sayıları artmaya başladı. İstikrara kavuşan Türkiye için hasta artışı devam ederek bu yılda da rekorlar kırmaya devam edeceğiz.” dedi.

VATANDAŞLIK PROGRAMLARINDA VİZESİZ SEYAHAT

Dünyada 40’tan fazla ofisiyle, varlıklı ailere yatırım yoluyla vatandaşlık ve oturum programları danışmanlığı hizmeti veren Henley & Partners, Türkiye Yöneticisi Burak Demirel, yaşanan vize krizinin vatandaşlık programlarının ehemmiyetini bir kere daha gündeme getirdiğini belirterek, “Malta vatandaşlığı ile Amerika da dahil olmak üzere 185 ülkeye vizesiz girebiliyorsunuz, Avusturya vatandaşlığı programı ile 188 ülkeye, St. Kitts ve Nevis, Grenada, Antigua ve Barbuda, St. Lucia ve Dominica üzere Karayip ülkelerinin vatandaşlıkları ile İngiltere ve Şengen bölgesine visesiz girebiliyorsunuz. Portekiz, Malta ve Yunanistan oturum programları da Avrupa’da tercih edilen en tanınan oturum programları ortasında ve bu ülkelerin hepsinde Henley & Partners ofisleri mevcut. Kürelleşen dünyada ekonomik, siyasi ve salgınlar üzere bölgesel ve milletlerarası krizlerden etkilenmek istemeyen beşerler için yatırım yoluyla oturum ve vatandaşlık planlamak artık bir muhtaçlık.” sözlerini kullandı.

Henley & Partners olarak bugüne kadar 15 ülkeye yatırım yoluyla oturum ve vatandaşlık programlarının tasarlanması, düzenlenmesi ve tanıtımı konusunda danışmanlık verdiklerini ve dünya çapında 35’ten fazla programı desteklediklerini belirten Burak Demirel, yatırım yoluyla vatandaşlık ve oturum programlarında Karayipler, Avusturya, Yunanistan, İspanya ve İtalya’nın şu anda en öne çıkan programlar ortasında yer aldığını tabir etti. 100 bin dolardan başlayan ve 8 milyon Euro’ya giden yatırım ölçüleriyle program kaidelerinin her ülkeye nazaran farklılık gösterdiğini belirten Burak Demirel, “Grenada, St. Lucia, Antigua ve Barbuda, St. Kitts ve Nevis üzere Karayip ülkelerinde asgarî bağış ölçüsü 100 bin dolardan başlıyor ve süreçler 6-8 ay sürüyor. Karayipler’de elde edilen vatandaşlıklarla İngiltere, Hong Kong, Singapur, Çin, Rusya, İsrail ve Şengen bölgesi dahil birçok ülkeye vizesiz girilebiliyor. Direkt vize hürlüğü üzere düşünebiliriz. Ülkenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunan yabancı bireylere ve ailelerine bir vatandaşlık sertifikası ile vatandaşlık verilmesine müsaade veren ve Avrupa’da yaşama imkanı sağlayan Direkt Yatırım Yoluyla İstisnai Hizmetler için Vatandaşlığa Kabul Yoluyla Malta Vatandaşlığı Programı için ise asgarî 600 bin Euro bağış yapmak gerekiyor. Yatırım Yoluyla Avusturya Vatandaşlık Programı ise programlar ortasında en üst segment olarak yerini alıyor. Avusturya evvelden ikamet koşulu olmaksızın ülke iktisadına kıymetli bir yatırım yaparak vatandaşlık elde etme imkanı sunuyor. Portekiz hükümeti tarafından kapatılma kararı alınan ve 280 bin Euro gayrimenkul yatırımıyla mümkün olan Portekiz Altın Oturum Müsaadesi Programı’na ise müracaatlar hala devam ediyor. Yunanistan programı için 250 bin Euro gayrimenkul yatırımı, İspanya için 500 bin Euro gayrimenkul yatırımı, İtalya için ise 250 bin Euro finansal yatırım yapmak gerekiyor.” diye konuştu.

Son devirlerde Türkiye’den bilhassa Avrupa ülkelerine gidişlerde önemli vize sorunlarının yaşandığını lisana getiren Demirel, “Vize süreçleri ya uzun oluyor ya da reddedilen vize müracaatlarında da artış yaşanıyor. Bu yüzden Avrupa ülkelerine yapılan müracaatlarda önemli bir artış yaşanıyor. Bilhassa yatırım programları makul olan ülkeler ilgi görüyor. Şu anda Türk pasaportuyla 113 ülkeye vizesiz seyahat edilebiliyor ve Türk pasaportunun en güçlü olduğu bölgeler Asya bölgeleri. Japonya, Singapur Hong Kong üzere ülkelere şu anda Türk Pasaportu ile vizesiz seyahat yapılabiliyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir