Yarım asırlık hayalde ilk sürüş tamam

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kartepe Bölgesi’nde turizmi canlandırmak için büyük bir adım attı.

Kartepe Teleferik Hattı’nın bugün düzenlenen bir programla birinci sürüşü gerçekleştirildi.

Programa Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın yanı sıra Vali Seddar Yavuz, AK Parti Milletvekilleri Sadettin Hülagü, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Sami Çakır, Veysal Tipioğlu, AK Parti Vilayet Lideri Şahin Talus, Cumhurbaşkanlığı Etik Kurulu Üyesi İbrahim Karaosmanoğlu, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, BBP Vilayet Koordinatörü Metehan Küpçü, daire müdürleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

“VİZYON HİZMETİ”

Kocaeli’nin yarım asırlık hayalini gerçek kılan Kartepe Teleferik Çizgisi birinci sürüş programında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın mutluluğunu, “Sonunda o çok konuşulan lakin yapılamayan teleferik çizgisini yaptığımız için çok memnunum. Kimi şeyler kentin hafızasına girmeli. Kartepe’de bu türlü bir çizginin hizmete girmesi hiç elbet bir vizyon” halinde söz etti.

Kuzuyayla’da yapılacak tesislerin önümüzdeki yıla kadar tamamlanacağını lisana getiren Lider Büyükakın, “Telesiyej ve kayak pistlerimiz için ihaleye çıkacağız. Kuzuyayla meydanın geçtiğimizde telesiyej transfer noktası ile doruğa ulaştıracağız. Mavi pist düzeyinde olacak. Daha çok amatörlerin ve başlangıç düzeyindeki kayakçıların kullanacağı pistler olacak. Toplamda 3 telesiyej ve 4 kayak pisti olacak. Bölgeyi 365 gün çalışacak bir yer haline getireceğiz” diye konuştu.

25 MART’TA AÇILACAK

Bugün bir açılışı değil birinci sürüşün başlatıldığını söyleyen Lider Büyükakın,“Bu açılış değil, sürüşü başlatacağız. İnce işlerin tamamlanmasıyla 25 Mart’a halkın kullanımına açılacak. 25 Mart ile 15 Nisan ortası teleferiğimizi vatandaşımız fiyatsız kullanacak. Nitekim çok duygulandım ve çok heyecanlıyım” dedi.

AK Parti Milletvekili Sadettin Hülagü ise konuşmasında Kocaeli’nin turizm mukadderatını değiştirecek değerli bir yatırımı hayata geçiren Lider Büyükakın ve Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik etti. Bir başka konuşmacı Vali Seddar Yavuz da “Bu kentin valisi olarak böylesine gurur duyulacak bir projenin gerçekleşmesinin sevincini yaşıyorum. Herkesin bildiği üzere biz Kocaeli’ni bilim, sanayi ve inovasyon kenti olarak tanımlıyoruz. Fakat kültür ve turizm kenti özelliğini de eklememiz lazım. Kocaeli’nde 2 milyon 300 bin geceleme yaşandı. Bunun 400 bini yabancı asıllı. Bu teleferik çizgisi ile yerli ve yabancı turistlerin buraya geleceğini göreceğiz. Bu projeye emek veren tüm kardeşlerimizi kutluyorum” diye konuştu.

“HİÇBİR AĞAÇ KESİLMEDİ”

Teleferik çizgisi hakkında teknik bilgiler veren Raylı Sistemler Dairesi Başkanı Fatih Gürel, projeyi ekstra maliyetler göze alınarak ve hiçbir ağaç kesmeden gerçekleştirdiklerini belirtti. Gürel, “Güvenlik açısından iki başka yolcu tahliyesini en yakın istasyona yapacak biçimde ürettik. Halat atma nedeniyle sistem duruyor. Bu nedenler direklere halat detektörleri koyduk. Kabinler, kamera, bas konuş, yangın alarm detektörleri bulunuyor. Acil durumlarda müdahaleyi ön görüyor. Renklerimiz yeşil-siyah oldu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir